liepto priežiūra žiemą

Liepto priežiūra: kaip paruošti lieptą žiemai ir ledonešiui

Vienas iš dažniausiai klientų užduodamų klausimų apie liepto priežiūrą yra ar galima lieptą žiemai palikti vandenyje. Trumpai, jei žinote, kad žiemą ar pavasarį pradėjus tirpti ledui Jūsų krantinė susiduria su ledonešiu – lieptą geriausia būtų iškelti prieš susidarant ledui (prieš žiemą). Tuo tarpu, jei Jūsų krantinė yra atokesnėje vietoje ir apsaugota nuo ledo judėjimo – tokioje vietoje pontoninį lieptą galite palikti vandenyje visus metus. Šiame straipsnyje aptarsime atvejus kada būtina lieptą ištraukti iš vandens bei kaip pasiruošti žiemai jei liepto ištraukti iš vandens žiemai neturite galimybės.

Ar visus lieptus žiema ir ledonešis veikia vienodai?

Pirma, labai svarbu, ar lieptas yra polinis, ar pontoninis. Standartinių polinių lieptų, kai poliai suleidžiami į keleto metrų gylį, be abejo žiemai iš vandens neištraukinėsite – jie yra tinkami tik tikrai ramiose vietose, kur nėra didelio vėjo ir ledonešio problemos. Poliniai lieptai, net jei atlaiko ledonešį, smarkiai sutrumpina savo tarnavimo laiką.

Dėl pontoninių lieptų ištraukimo žiemą, atsakymas nėra paprastas reikia ištraukti arba nereikia. Ne žiema ar įšalas, o ledo judėjimas laužo lieptus. Vienos žiemos būna šaltesnės, kitos šiltesnės. Tačiau galimybė žiemą palikti pontoninį lieptą labiausiai priklauso nuo ledo judėjimo.

Kodėl ledas kenkia lieptui ir kokie dažniausi sugadinimai?

Iš pirmo žvilgsnio ledas atrodo ramus, juk Jūsų krantinėje nebūna potvynių ir yra išties sunku įsivaizduoti jo sukeliamą žalą. Tačiau ledas nuolat juda. Įsivaizduokite ežero atšilimą – ežero viduryje susiformuoja ledo sala, kuri vieną dieną kartu su stipriu vėju pradės judėti, skilinėti, o sunkūs ledo luitai neišvengiamai pradės judėti ežero krantų link. Vanduo, ledas ir vėjas – galingos gamtos jėgos, galinčios padaryti daug žalos: išlankstyti arba sulaužyti liepto kranto tvirtinimą, išstumti inkarus ar net sulaužyti medines liepto dalis bei vyrius. Tačiau mažesniuose ežeruose ar didesnių ežerų atokesnėse vietose ledo judėjimas gali būti nedidelis arba jo gali visai nebūti.

Taip pat reikėtų atsižvelgti ir į kitas rizikas. Ant liepto besikaupiantis didelis sniego kiekis gali padaryti žalos. Dėl kintančios temperatūros mediena gali susitraukti ir išsiplėsti, toks judėjimas gali iškreipti terasines liepto lentas.

Galų gale vandens užšalimo ir atšilimo metu vandens lygis gali kilti ir kristi. Vandens lygiui nukritus per žemai, liepto pontonai gali pradėti liesti ežero dugną, ko pasekoje susibraižyti ar net prakiurti. Nuolatinis atšilimas ir užšalimas gali atlaisvinti kai kurias liepto tvirtinimo dalis.

Kada lieptą žiemai traukti iš vandens yra būtina?

Jei Jūsų krantinė ypač atvira, nėra natūralių apsaugų nuo vėjo, o ežeras didelis – didelė tikimybė, kad ledonešis Jūsų krante bus stiprus. Jei neseniai įsigijote sklypą ir pasistatėte lieptą, bet nesate tikri kokios laukia žiemos – paprasčiausias būdas yra apžiūrėti kaimynų lieptus. Jei aplinkiniai lieptai kreivi – greičiausiai tai ledonešio darbas. 

Net jei kaimynystės lieptai tvarkingi, pasiklauskite kaimynų, ar žiemą lieptus tiesiog palieka vandenyje. Kaimynai lieptų savininkai – geriausias Jūsų informacijos šaltinis. Jei kaimynų lieptai ištisus metus buvo palikti vandenyje ir dėl ledonešio pažeisti nebuvo – Jums pasisekė. Tikimybė, kad ledonešio žalos išvengsite yra. Tačiau prisiminkite, kad gamta yra nenuspėjama ir ledonešio pavojus išlieka.

Kaip sumažinti ledonešio žalą netraukiant liepto iš vandens?

Jei ledonešis Jūsų krantinėje ypač stiprus – neiškėlus liepto iš vandens pažeidimų greičiausiai neišvengsite. Tačiau silpnesnio ledonešio atveju yra variantų kaip pažeidimus sumažinti ar net eliminuoti. 

Lieptą ištraukti iš vendens nėra paprasta – yra darbo su inkarų atkabinimu, liepto dalių atjungimu viena nuo kitos, taip pat krante gali nebūti lieptui vietos, kaip pvz. skardis. 

Taigi, norint sumažinti rizikas paliekant lieptą žiemoti, reikia atlikti šiuos veiksmus, kuriuos tikrai galite atlikti patys, be specialistų pagalbos:

  1. Pirma nuimkite nuo liepto kopetėles ir kitus liepto priedus, kurie siekia vandens lygį.
  2. Artimiausią nuo kranto pontoninio liepto tiltelio dalį, kuri krantinei artimesnėje pusėje neturi pontono, atjunkite nuo liepto kranto tvirtinimo dalies. Atjungtą tiltelio dalį tiesiog nuleiskite ant žemės, tik įsitikinkite ar yra vietos nuleistai tiltelio daliai judėti link kranto. Ledonešio atveju atjungta tiltelio dalis stumsis link kranto.
  3. Jei liepto grandinės ypač įtemptos – jas atlaisvinkite nuo liepto, pririšę ilgesnę virvę jungiančią inkarų grandinę ir lieptą. Dažniausiai grandinės nebūna pernelyg smarkiai įtemptos, tokiu atveju grandines galite tiesiog palikti neliestas – ledonešis bei vandens lygio svyravimas gali pastumdyti inkarus, bet didelės žalos lieptui padaryti neturėtų. 

Similar Posts